Naukowcy postanowili zbadać więź pomiędzy opiekunem a psem, przy okazji sprawdzili co tak naprawdę najlepiej motywuje zwierzę. Przeprowadzono 100 eksperymentów behawioralnych na grupie 15 psów, które były szczegółowo monitorowane.

W trakcie zadań zbierano dane pozyskane dzięki neuroobrazowaniu mózgu psów. Jedno z zadań polegało na skojarzeniu trzech różnych zachowań właścicieli z trzema konkretnymi przedmiotami: różową ciężarówką (oznaczającą jedzenie jako nagrodę), niebieskim rycerzykiem (pochwała słowna) oraz szczotką (obiekt kontrolny, brak nagrody). Podczas badania aktywność neuronalna psów była mierzona za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki badania były następujące: cztery psy pokazały silną aktywność na widok przedmiotu związanego z pochwałą słowną, dwa psy na widok przedmiotu związanego z jedzeniem, a reszta grupy wykazywała aktywność na podobnym poziomie względem obu przedmiotów.

Naukowcy w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń przygotowali kolejne zadanie: labirynt z dwiema ścieżkami. Na końcu jednej znajdowała się miska z jedzeniem, natomiast druga prowadziła do właściciela psa. Podczas tego badania 13 na 15 psów wykazało taką samą, albo nawet większą aktywność na pochwałę niż na smakołyk (jedzenie).

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że badania mogą przecenić reakcję psów na ich opiekunów w porównaniu do reakcji na jedzenie, w sytuacjach poza warunkami laboratoryjnymi.

Żaneta Szefer

Źródło: 
http://thebark.com/content/study-dogs-preferences-praise-versus-treats

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij