Vet Personel wydanie nr 3-4/2017
Vet Personel wydanie nr 3-4/2017

Vet Personel to jedyne w Polsce czasopismo adresowane do osób biorących udział w leczeniu, opiece, rehabilitacji, pielęgnacji oraz szkoleniu zwierząt czyli średniego personelu weterynaryjnego. Codzienna praca w wielu zakładach leczniczych dla zwierząt nie jest już możliwa bez wsparcia personelu, który wykonuje podstawowe zadania odciążające lekarza. Personel weterynaryjny to osoby, które wspierają proces leczenia i rehabilitacji pacjenta, osoby, które dbają o estetykę, czystość oraz wykonują zabiegi pielęgnacyjne zwierząt. 

VET-NEWS

Nowości ze świata weterynarii

VET-Marketing

Świadoma obsługa klienta w ZLZ - Wybrane aspekty relacji personelu ZLZ z właścicielami zwierząt

Nasilająca się konkurencja oraz rosnące wymagania klientów ZLZ zmuszają właścicieli zakładów leczniczych dla zwierząt do poszukiwania nowych sposobów budowania przewagi konkurencyjnej i rozwiązań, które pozwolą wyróżnić się na tle coraz liczniejszej konkurencji oraz sprostają oczekiwaniom właścicieli zwierząt.

VET-Behawioryzm

Nie umiem zostać sam w domu – emocjonalne podłoże problemów separacyjnych u psów

Kłopoty, jakie stwarzają swoim zachowaniem nietolerujące pozostawania w izolacji psy, bywają uciążliwe i niekiedy bardzo kosztowne. Pies, który pozostawiony w domu szczeka, wyje, niszczy przedmioty i domowe sprzęty lub załatwia swoje fizjologiczne potrzeby, jest sporym wyzwaniem i zmartwieniem.

VET-Kwestionariusz

Kiedy pies potrzebuje behawiorysty

Rozmowa z mgr. Andrzejem Kłosińskim, psychologiem z wieloletnim doświadczeniem i pierwszym w Polsce behawiorystą zwierząt, który w 2005 roku ukończył studia podyplomowe w Centre of Appilied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii, aby trzy lata później utworzyć pierwszy polski oddział COAPE. Od tamtego czasu z pasją i oddaniem zajmuje się behawioryzmem zwierząt domowych. Działa on aktywnie na rzecz propagowania brytyjskiego modelu podejścia do wychowania zwierząt, jednocześnie prowadząc i organizując kursy oraz szkolenia z tego zakresu. Jest także autorem licznych publikacji i poradników. Z jego inicjatywy powstał Serwis Opieki Nad Zwierzętami (PETSITTER.pl).

VET-Behawioryzm

Jeśli nie nadwrażliwość-nadaktywność, to co?

W numerze 1/2017 „VetPersonelu” został zamieszczony artykuł opisujący zespół nadwrażliwości- -nadaktywności u psów – zaburzenie porównywane do ludzkiego ADHD. Jednak, podobnie jak nie każde ruchliwe dziecko ma ADHD, nie u każdego ruchliwego psa możemy zdiagnozować zespół nadwrażliwości--nadaktywności. Nie zawsze zachowania związane z nadmierną ruchliwością czy pobudliwością świadczą o nieprawidłowościach w rozwoju homeostazy sensorycznej i samokontroli. Ten artykuł będzie poświęcony właśnie takim przypadkom.

Spowolnić demencję starczą u psów

Proces starzenia jest nieubłagalny zarówno dla nas, ludzi, jak i dla naszych braci mniejszych psów. Degeneracja komórek i tkanek jest wpisana w nieodwracalny proces biologiczny zmierzający do ich obumarcia. Jako opiekunowie psów mamy znaczący wpływ na to, jakone funkcjonują, co jedzą, jak spędzają czas, w jaki sposób realizują swoje potrzeby indywidualne i predyspozycje rasowe, czy są poddawane czynnikom stresującym, czy formy aktywności są wystarczające i odpowiednio dla nich dobrane i tym podobne.

VET-Żywienie

Dieta onkologiczna dla psa

Stały postęp w diagnostyce weterynaryjnej sprawił, że coraz częściej mówimy o nowotworach, na które chorują nasze pupile. Polscy lekarze weterynarii podejmują się leczenia pacjenta onkologicznego poprzez leczenie chirurgiczne, podawanie chemioterapii lub elektrochemioterapii. Ważny przy tym jest stan pacjenta, w tym stan jego odżywienia. Czy odpowiednia dieta dla pacjenta z nowotworem może pomóc mu w tej nierównej walce z chorobą? Okazuje się, że tak.

Wpływ diety na kondycję skóry i sierści psów

Sierść ma kluczowy wpływ na wygląd psa, jest również ważnym elementem bariery ochronnej organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia prawidłową jakość okrywy włosowej i umożliwia jej spełnianie swoich funkcji. Sierść zapewnia ochronę przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, jak zbyt niska temperatura czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Nic więc dziwnego, że obserwuje się sezonowe zmiany typu okrywy włosowej u psów – jesienią pojawia się gęste futro zapewniające izolację podczas siarczystych mrozów, które z kolei wiosną ustępuje krótkiej sierści dostosowanej do ciepłej pogody.

VET-Asysta

Żywienie sztuczne oraz przymusowe psów i kotów

Obiektywne i subiektywne czynniki mają wpływ na wybór sposobu odżywiania pacjenta. Do tych elementów należą: ocena utraty masy ciała psa, czas nieprzyjmowania pokarmu (> 5 dni), stadium rozwoju choroby oraz stężenie albumin w surowicy (< 15 g/l). Wskazaniem do sztucznego odżywiania jest utrata powyżej 5% m.c. w ostrej postaci choroby i powyżej 10% m.c., gdy jest to choroba przewlekła. Wszelkie urazy, a także nowotwory w obrębie jamy ustnej i okolic powodują spadek apetytu bądź całkowite zahamowanie przyjmowania pokarmu. Zwalczanie pozostałych stanów nowotworowych poprzez radioterapię i chemioterapię wywołują procesy kataboliczne i utratę wagi zwierzęcia. Choroby przełyku i trzustki, w leczeniu których konieczna jest głodówka, wymagają specjalnej formy odżywiania.

Wykorzystanie żyły szyjnej zewnętrznej jako dostępu naczyniowego

Krew jest podstawowym, a także bardzo często niezbędnym materiałem do badań w diagnostyce weterynaryjnej. W praktyce lekarza weterynarii jednorazowy dostęp do naczynia żylnego w celu pobrania krwi, ewentualnie podaży leków, jest jednym z najistotniejszych aspektów codziennej pracy. Kaniulacja żył obwodowych pacjenta, jest często kluczową czynnością wykonywaną przez personel medyczny w celu ratowania życia pacjenta. Najczęściej wykorzystywanymi u małych zwierząt naczyniami są żyła odpromieniowa oraz żyła odpiszczelowa.

Pacjent brachycefaliczny nie taki straszny, jak go malują

W ostatnich kilku latach możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie psami należącymi do grupy ras brachycefalicznych. Powoli zastępują one miejsce przez wiele lat zajmowane przez grupę retrieverów – miejsce psa rodzinnego. Z biegiem czasu wzrasta populacja ras z tej grupy, wybierają je rodziny, często także pary, ale również osoby samotne. Buldogi, mopsy i spółka powoli stają się symbolem psa towarzyszącego człowiekowi. Tym samym wzrastające zainteresowanie wśród potencjalnych właścicieli ma swój odzew w postaci powoływanych do życia nowych hodowli oraz pseudohodowli, w konsekwencji czego wzrasta liczebność miotów.

Nieprawidłowe postacie neutrofili

Oznaczenie całkowitej liczby leukocytów we krwi jest stałym elementem każdego badania morfologicznego i może wiele powiedzieć o stanie zdrowia zwierzęcia. W przebiegu zakażeń bakteryjnych, nowotworów litych lub chorób rozrostowych układu krwiotwórczego liczba krwinek białych przekracza, niekiedy bardzo znacznie, górną granicę wartości referencyjnych dla danego gatunku. Mówimy wtedy o leukocytozie. Niektóre infekcje wirusowe czy procesy powodujące uszkodzenie szpiku kostnego wywołują stan zwany leukopenią. Liczba leukocytów spada wówczas poniżej dolnej granicy zakresu wartości prawidłowych. Niestety na podstawie znajomości całkowitej liczby krwinek białych nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić przyczynę, która wywołała chorobę.

VET-Rehabilitacja

Terapia psów geriatrycznych

Dzięki polepszeniu ogólnych warunków stwarzanych psom przez ich właścicieli, w tym lepszej jakości karmy i opieki medycznej, długość wieku życia psa się wydłuża. W związku z tym szczególnie geriatria weterynaryjna zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Wraz z wiekiem zmniejsza się znacząco ogólna sprawność psa, czego typowym przykładem jest zmniejszenie się wydolności biernego i aktywnego aparatu ruchowego. Skutkiem tego jest zmniejszenie jakości życia zwierzęcia.

Czy wiesz, że...

Palpacja kończyn w pozycji leżącej

Publikacja stanowi fragment książki Fizjoterapia psów i kotów (Wyd. Galaktyka).

VET-Relacja

Spotkali się najlepsi, czyli nagroda za wytrwałość i zaangażowanie

Royal Canin Polska zorganizowało w Niepołomicach i Wieliczce edukacyjno-rekreacyjne spotkanie, które odbyło się 8-9 czerwca 2017 r. Wydarzenie stanowiło finał konkursu rozstrzygniętego na platformie internetowej Edu Personel, którego firma jest twórcą.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij