Dlaczego koty potrafią odmówić jedzenia, nawet kiedy są głodne?

Koty, nawet kiedy są głodne, potrafią odmówić proponowanego im jedzenia? Naukowcy odkryli, że zwierzęta te w sposób naturalny samoregulują swoją dietę. To właśnie dlatego mogą niechętnie odnieść się do oferowanej przez nas żywności, nawet jeśli są one głodne.

Dlaczego właściwie tak się dzieje?

Odpowiedź kryje się w odpowiednim stosunku białka do tłuszczów. Dla optymalnego funkcjonowania kota, stosunek ten powinien wynosić 1:0,4. Jeśli proponowana przez nas dieta nie odpowiada tej formule, zwierzę może odmówić spożycia takiego jedzenia.

„Co więcej – koty mogą cierpieć na neofobię. Oznacza to, że nie chcą spróbować potraw, które są nowe lub różnią się od ich normalnego jedzenia, co może sprawić, że będą wybredne” – powiedział główny autor badania, Adrian Hewson-Hughes z Waltham Center for Pet Nutrition.

Żeby poznać czynniki wpływające na kocie wybory żywieniowe, naukowcy przeprowadzili kilka eksperymentów. W jednym z nich badacze zaproponowali kotom (płci męskiej i żeńskiej) do wyboru dwa posiłki o tym samym smaku, ale o innej wartości odżywczej. W drugiej fazie badania, zwierzęta otrzymały miski z jedzeniem, które miało taki sam stosunek białka do tłuszczu, ale różne smaki – królika, ryb i pomarańczy. Według uzyskanych informacji, zwierzęta najczęściej wybierały jedzenie o optymalnej ilości białka i tłuszczów. Jeśli mówimy o smaku, większość kotów najchętniej spożywała jedzenie o smaku ryb (na drugim miejscu uplasował się pokarm o smaku królika, a na trzecim pomarańczy).

 

Źródło: Wiedzoholik

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij