Naukowcy z Instytutu Neurobiologii Uniwersytetu w Meksyku pod kierownictwem dr Luis Concha sprawdzili jak psy postrzegają ludzką twarz.

Dla wielu gatunków ludzka twarz to nic ważnego - ludzie stanowią element ich otoczenia. Jednak naukowców zaciekawiło jak „najlepsi przyjaciele” człowieka zapatrują się na jego twarz i postawili pytanie: czy znaczy ona coś więcej dla psów niż piłka czy inna rzecz? Badacze sprawdzili na grupie siedmiu psów, co dzieje się w psich mózgach w momencie patrzenia na twarz człowieka. Psy siedziały w miejscu podczas rezonans magnetycznego, a naukowcy pokazywali im kolejno kolorowe fotografie. Pięćdziesiąt z nich przedstawiało ludzkie twarze – kobiety i mężczyzn, których psy nie znały. Na pozostałych pięćdziesięciu zdjęciach znajdowały się przedmioty codziennego użytku. Podczas patrzenia na wszystkie zdjęcia u psów uaktywniała się część mózgu odpowiedzialna za proces widzenia. Natomiast przy patrzeniu na ludzką twarz aktywność wykazywała także część mózgu odpowiedzialna za komunikowanie się, wyrażanie emocji i gromadzenie wspomnień. Dr Luis Concha stwierdziła, że badanie to dowodzi, że ludzkie twarze są dla psów czymś ważniejszym niż coś zwyczajnego, ponieważ wywołują szczególną aktywność w mózgu.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij