Brytyjscy weterynarze nie mają wątpliwości. Nawet jeśli myślisz, że to sama radość, zabawa z rzucaniem psu patyków może skończyć się dla niego tragicznie.

Czołowi brytyjscy weterynarze zabrali głos w sprawie zabaw z czworonożnymi pupilami. Ich zdaniem, właściciele psów powinni zmienić pewne nawyki. Chodzi o zabawę z rzucaniem im patyków w czasie spacerów. Dlaczego? Bo zagraża to zdrowiu, a nawet życiu psów – pisze The Guardian.
Dziennik cytuje Grace Webster przewodniczącą brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego w Szkocji, która namawia właścicieli, by nie rzucali zwierzętom krótszych niż 10 cm patyków, bo te mogą zwyczajnie utkwić psom w gardłach.
Ale to nie jedyny powód, dla którego warto zrezygnować z zabawy z patykami. Nawet jeśli pies nie zadławi się gałązką, sama jej obecność wewnątrz gardła może je zadrapać czy podrażnić. Patyk może też zranić pupilowi język czy wargi. A może zdarzyć się i tak, że psu utkwi w podniebieniu drzazga i wywoła w przyszłości infekcje. Szczególnie, że patyki podnoszone z ziemi są brudne i trudno przewidzieć, ile bakterii się na nich znajduje.
Chociaż twój pies wraca po zabawie zadowolony, naukowcy twierdzą, że jej skutki może odczuć za jakiś czas. Podrażnienia mogą trwać nawet przez kolejny miesiąc, niektórzy eksperci twierdzą, że dłużej. Infekcje spowodowane przez bakterię z patyka mogą go w przyszłości doprowadzić do tego, że zwierze zginie.
Nie oznacza to jednak, że z zabawy z psem trzeba całkiem zrezygnować. Badacze doradzają, że wystarczy ją tylko uczynić bezpieczniejszą. Dlatego proponują bawić się z pupilami kijkami plastikowymi, piłkami gumowymi albo Frisbee, które są dostępne w sklepach dla zwierząt.

 

Źródło: Newsweek.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij