Biolodzy z Muzeum Historii Naturalnej przy Uniwersytecie w Pizie odkryli u psów domowych przejawy empatii (czy psy mogą odczytywać nasze emocje na podstawie wyrazu naszej twarzy?)

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Royal Society Open Science”, a krótko na ten temat donosi „The Independent”. U naczelnych (w tym również u ludzi) istnieje zdolność do empatii do swoich krewnych. Przejawia się to w postaci reakcji emocjonalnych podczas wizualnego kontaktu do jakiego dochodzi między członkami własnego gatunku i trwa to przez krótki czas wynoszący mniej niż jedną sekundę.

W swoich badaniach naukowcy starają się odnaleźć przejawy empatii u psów. Biolodzy są zainteresowani reakcją tych zwierząt, związaną z mimowolnymi reakcjami ich ciał oraz pysków podczas specjalnie utworzonych sytuacji, występujących podczas wewnątrzgatunkowej gry.
„Udowodniliśmy, że u psów zachodzi szybka reakcja chemiczna, która odbywa się w ułamku sekundy, mimowolnie i automatycznie odzwierciedlając interakcje do jakich dochodzi pomiędzy psami” – powiedziała współautorka badania, doktor Elisabetta Palagi. Według niej, podczas eksperymentów zaobserwowano reakcję, która może być interpretowana jako postać przejawiania empatii.
Naukowcy obserwowali przez ponad 50 godzin psy, które bawiły się ze sobą podczas spacerów w parku we włoskim mieście Palermo (Sycylia). Podczas przyszłych badań, biolodzy mają zamiar dopracować dane uzyskane podczas przeprowadzania eksperymentu.


Źródło: wiedzoholik.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij