Latem psy są narażone na wiele niebezpieczeństw. Dlatego wyjątkowo ważne jest instruowanie właścicieli, jak powinni w tym okresie dbać o swoje zwierzęta.

Jednym z problemów, z którymi właściciel może się zgłosić do lecznicy, są poranione łapy. Uraz ten często powodowany jest spacerowaniem po rozgrzanym asfalcie. Jak zatem właściciel powinien sprawdzić, czy jego pies może bezpiecznie spacerować? Zapraszamy do zapoznania się z krótką instrukcją i dzielenia się nią.

Madrycka policja zamieściła w sieci zdjęcie psiej łapy jako ostrzeżenie. Poduszki łap to jedne z niewielu odsłoniętych części na ciele psa. I bardzo łatwo ulegają poparzeniu. Nagrzany bruk czy asfalt mogą spowodować bolesny i długo gojący się uraz. Łatwo temu zapobiec. Reguła jest prosta. Przed spacerem przyłóż dłoń lub przedramię do chodnika. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać tak 5 sekund, pies tym bardziej. Podłoże jest dla niego zbyt gorące.

Człowiek tego nie czuje, ponieważ nosi buty. Istnieją, co prawda, specjalne ochraniacze na psie łapy. Jednak lepiej wybieraj poranne i wieczorne pory spacerów. Dzięki temu unikniesz nie tylko poparzeń, ale i udaru cieplnego. Pamiętaj, że psy mają dużo słabszy "układ chłodzenia" niż człowiek. Ich ciało broni się przed gorącem nie całą powierzchnią, a przez m.in. opuszki łap, język czy wnętrze uszu.

Jeśli pies zacznie się robić nadpobudliwy, to pierwszy sygnał, że broni się przed przegrzaniem. Ospałość to ostatni dzwonek alarmowy. Posadź go wtedy w cieniu i polewaj wodą. W szczególności okolice brzucha, wcierając wodę, by nie spłynęła po sierści. Tam zwierzak ma najwięcej naczyń krwionośnych.

Źródło

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij