Są na to naukowe dowody!

Wideo z kotami może dać więcej energii do pracy niż podwyżka. Rozładowuje negatywne emocje, relaksuje i obniża poziom stresu. W efekcie wielbiciel filmów z czworonogami pracuje efektywniej i łatwiej jest się mu skupić na obowiązkach – dowiedli naukowcy z The Media School at Indiana University. Wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie „Computers in Human Behavior”.

I nawet, jeśli pracownicy śledzą nagrania z kotami, żeby odwlec wykonanie zadania lub w godzinach pracy, to firmie i tak się to opłaca. – Poprawa nastroju po obejrzeniu filmiku rekompensuje straty czasowe, bo pozwala zatrudnionemu lepiej skupić się na większej liczbie zadań – twierdzi jedna z autorek badania Jessica Gall Myrick.

Słowa Myrick potwierdzają badania, w których udział wzięło 7 tys. osób. Naukowcy pytali ich w ankietach o zwyczaje związane z oglądaniem filmów z kotami oraz o ich samopoczucie przed obejrzeniem materiału i po nim.

– Nagrania z kotami poprawiały nastrój większości badanych – mówi Myrick w rozmowie z „Indiana Public Media”. – Po ich obejrzeniu czuli się pełni nadziei, nastawieni pozytywnie do życia i zmotywowani do działania. Stawali się też mniej agresywni i zestresowani. Zauważyliśmy u nich znaczne obniżenie poziomu negatywnych emocji – dodaje ekspertka.

Jak zauważyli badacze, ludzie najczęściej oglądają podobne filmiki, by odwlec obowiązki, np. w pracy lub podczas nauki do egzaminu. Śledzenie zabaw uroczych zwierząt nie powoduje u nich jednak poczucia winy z powodu straty czasu. Filmy z kotami są bowiem krótkie, dynamiczne, ciekawe i nie wymagają wysiłku intelektualnego. Poza tym włączenie nagrania nie jest poprzedzone długimi poszukiwaniami w internecie. Ludzie zwykle natykają się na nie przez przypadek, śledząc portale społecznościowe.

A natknąć się na czworonogi w sieci nie jest trudno. Według badań Pew Research Center, spośród wszystkich klipów o zwierzętach na YouTube aż 45 proc. stanowią koty. Tylko w 2014 roku na serwisie znajdowały się 2 mln tego typu nagrań, które „nabiły” w sumie 26 mld odsłon. Dzięki temu koty stały się najpopularniejszą kategorią wideo na portalu.

Oczywiście, osoby nielubiące kotów nadal będą potępiać oglądanie „słodkich zwierzaczków” w godzinach pracy, a obserwowanie zauroczonych internautów - uważać za bezużyteczne.

- Wielu ludzi może uważać, że oglądanie kotów nie jest na tyle poważnym tematem, by poświęcać mu prace naukowe. Faktem jest jednak, że tego typu filmy są najpopularniejszymi w sieci. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć wpływ internetu na nas jako na konkretne osoby i całe społeczeństwo, nie możemy dłużej ignorować „kociego internetu” – twierdzą autorzy badania.

 

Źródło: Newsweek.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij