Medycyna behawioralna zwierząt jest prężnie rozwijającą się dziedziną weterynarii. Coraz częściej lekarze zwracają uwagę nie tylko na fizjologiczne przyczyny zachowań zwierząt, lecz szukają podłoża problemów głębiej.

W dniach 6 i 7 grudnia 2014 roku w Warszawie odbył się największy Kongres Medycycy Behawioralnej organizowany przez Etovet.
I Kongres Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej odbył się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Zwierzętach. Udział w nim wzięło około 220 uczestników i kilkunastu wystawców. 10 prelegentów wygłosiło łącznie 16 godzin wykładów. Celem Kongresu było przybliżenie nowej, dynamicznie rozwijającej się gałęzi medycyny weterynaryjnej, jaką jest medycyna behawioralna. Chciano zaprezentować dokonania polskich ośrodków akademickich oraz codzienność lekarzy klinicystów, specjalizujących się w zaburzeniach zachowania zwierząt towarzyszących. Podoczas spotkania podkreślano, że medycyna behawioralna, jako element wiedzy z zakresu chorób wewnętrzynych zwierząt, jest niezbędny każdemy lekarzowi weterynarii do postawienia prawidłowego rozpoznania.
Moderatorem wykładów był prof. dr hab.Roman Lechowski, a swoje prelekcje przedstawili:
prof. dr hab. Roman Lechowski „Zaburzenia zachowania w chorobach endokrynologicznych”, dr n. wet. Jagna Kudła „Stary pies i stary kot jako pacjent behawioralny”, lek. wet. Joanna Iracka „Ból – podstawowy objaw kliniczny i wielkie wyzwanie diagnostyczne” oraz ”Kiedy, dlaczego i po co stosować leki psychotropowe w zaburzeniach behawioralnych?”, lek. wet. Agnieszka Janeczek „Nie taka samotność straszna…- zespół lęku separacyjnego u psów jak sobie z nim poradzić?”, dr hab., prof. SGGW Tadeusz Kaleta „Zagadnienie motywacji w ocenie behawioru psa i kota domowego", mgr Andrzej Kłosiński „Emocje, ich wpływ na zachowanie zwierząt i problemy behawioralne”, dr Katarzyna Fiszdon „Człowiek – główna przyczyna problemów behawioralnych psa", lek. wet. Joanna Karaś -Tęcza „Łysienie na tle psychogennym u kotów -czy to na pewno jest diagnoza ostateczna? Ziarniniak z wylizywania u psów - problem dla dermatologa czy behawiorysty?”, dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz "Dietetyczne wspomaganie dojrzałych kotów z Syndromem Zaburzeń Poznawczych (CDS)”, lek. wet. Jolanta Łapińska "Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne u psów, przyczyny i terapia”, a także dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys „Choroba dolnych dróg moczowych kotów - chorobą somatyczną czy behawioralną?”.


Opracowała: Żaneta Szefer

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij