Vet Personel wydanie nr 2/2014
Vet Personel wydanie nr 2/2014

Choroby odkleszczowe i wybrane preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym psów i kotów – temat wydania. Polecamy: cewnikowania pęcherza moczowego u psów i kotów, pacjent z chorobami układu wydalniczego, problemy ortopedyczne psów geriatrycznych i fizjoterapia psich seniorów oraz narzędzia chirurgiczne. W numerze radzimy jak zapobiegać skutkom stresu u psa oraz jak pielęgnować nowofundlanda.

VET-NEWS

Vet News

O tym jak groomer został pełnoprawnym zawodem, o V Master Grooming Show, o badaniu genów agresywnych psów i nie tylko przeczytasz w naszym dziale VetNews!

VET-Asysta

Wybrane preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym psów i kotów – znaczenie, rodzaje i zastosowanie

Pasożyty zewnętrzne, takie jak: pchły, kleszcze, świerzbowce czy nużeńce, stanowią poważny problem dla pacjentów klinik weterynaryjnych. Jednocześnie profilaktyka i leczenie ww. inwazji jest jednym z ważniejszych źródeł dochodów dla osób zajmujących się lecznictwem zwierząt.

Cewnikowanie pęcherza moczowego u psów i kotów

Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Mocz do badań laboratoryjnych uzyskuje się bezpośrednio od zwierzęcia podczas mikcji oraz pośrednio poprzez cewnikowanie pęcherza moczowego lub jego nakłucie (cystocenteza).

Pacjent z chorobami układu wydalniczego

W diagnostyce chorób układu wydalniczego bardzo ważną rolę odgrywają badania laboratoryjne i obrazowe. Pierwsza wizyta jest najważniejsza, niekiedy decydująca o rokowaniu.

Sposoby badania układu pokarmowego u psów i kotów

Układ pokarmowy służy do pobierania, trawienia i wchłaniania pokarmów oraz do usuwania resztek pokarmowych. Jego budowa jest w dużej mierze zależna od rodzaju pokarmu trawionego przez zwierzę.

VET-Sprzęt

Aranżacja wnętrz i podstawowe zasady planowania przestrzennego

Artykuł traktuje o tym, jak prawidłowo zaplanować przestrzeń salonu groomerskiego przy gabinecie weterynaryjnym, jako jednostce wspomagającej jego działalność.

Narzędzia chirurgiczne – warto je znać

Każdy technik weterynarii asystujący przy zabiegach operacyjnych musi znać nazwy instrumentów, z których korzysta chirurg. W sytuacji kiedy operacja jest skomplikowana i liczą się minuty, nie ma czasu na opisywanie, które narzędzie ma być podane.

VET-Pielęgnacja

Zastosowanie kąpieli leczniczych z użyciem szamponu zawierającego 3-proc. chlorheksydynę w różnych chorobach skóry

Leczenie miejscowe jest bardzo ważnym elementem leczenia wszystkich chorób dermatologicznych. Może ono być stosowane samodzielnie lub jako leczenie wspomagające do leczenia ogólnoustrojowego.

Pielęgnacja nowofundlanda

Nowofundland to rasa, która w ostatnim czasie stała się popularna. Jest to duży pies o masywnej budowie, silny, dobrze umięśniony, lecz z natury jest spokojnym i łagodnym przyjacielem całej rodziny.

VET-Żywienie

Emocjonalne przyczyny nadmiernego apetytu u psów i kotów

Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez lekarza weterynarii właścicielowi psa czy kota odwiedzającemu gabinet weterynaryjny jest pytanie o apetyt zwierzęcia. Wszak dobry apetyt to oznaka zdrowia!

VET-Rehabilitacja

Problemy ortopedyczne psów geriatrycznych i fizjoterapia psich seniorów

Rozwój medycyny weterynaryjnej w ostatnich latach znacznie wydłużył czas życia naszych zwierząt. Każda z ras w podeszłym wieku ma predyspozycję do danych jednostek chorobowych. Ogólne efekty starzenia się u każdego psa są jednak takie same.

Rehabilitacja pacjenta po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest schorzeniem ortopedycznym często obserwowanym u psów ras dużych i średnich.

VET-Behawioryzm

Skutki stresu u psa – jak im zapobiegać

W terminologii medycznej stres oznacza zaburzenie homeostazy organizmu spowodowane stresorem, czyli zewnętrznym lub wewnętrznym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Wskutek działania stresora w organizmie dochodzi do reakcji stresowej. Pojęcie to określa wszystkie działania podejmowane przez organizm w celu przywrócenia utraconej homeostazy.

Wczesna neurologiczna stymulacja szczeniąt

Najnowsze badania dowodzą, że psy, które zostały wystawione na działanie bodźców zewnętrznych między 3. a 16. dniem życia, lepiej znoszą szeroko pojęty stres, mają lepszą odporność na choroby, mają mocniejszy układ krążenia, są bardziej wytrzymałe i lepiej sprawdzają się użytkowo.

VET-Lex

Wybrane aspekty wykonywania zawodu technika weterynarii – cz. I

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie prawnych uwarunkowań wykonywania zawodu technika weterynarii. W artykule zostanie przedstawiona problematyka związana z zakresem czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie lub pod nadzorem lekarza weterynarii przez technika weterynarii.

VET-Relacje

Cyno 2014 oraz Seminarium z prof. Patrickiem Batesonem

8-9 lutego 2014 roku w Warszawie odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Kynologiczna Cyno, zaś 8-9 marca 2014 roku w Warszawie odbyło się seminarium Etovet z prof. Patrickiem Batesonem - przeczytaj relacje!

VET-Wywiad

O marzeniach, inspiracjach i planach na przyszłość rozmawiamy z behawiorystką Katarzyną Bargiełowską

Z rodzinnego domu wyniosła przekonanie, że praca jest święta. A jeśli praca może łączyć w sobie trochę zabawy? Tym lepiej dla pracy!

VET-Słowniczek

Praktyczny niezbędnik pojęć - Behawioryzm

Behawiorysto - przeczytaj jakie pojęcia koniecznie musisz znać!

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij