Międzynarodowy zespół naukowców związanych z medycyną weterynaryjną zidentyfikował 25 behawioralnych znaków sygnalizujących, że kot odczuwa ból.

Badania opublikowane w „PLOS One” stanowią pierwszą listę takich sygnałów, z którą zgadza się tak liczny panel ekspercki. Zespół naukowców pracujących nad tym projektem ma nadzieję, że ich badania pomogą lekarzom weterynarii i właścicielom dostrzec istotne znaki sugerujące, że zwierzę cierpi. Dzięki temu lekarze będą mogli szybciej zdiagnozować chore koty, a co się z tym wiąże – uratować im życie. Kierownik zespołu Daniel Mills, profesor weterynaryjnej medycyny behawioralnej na Uniwersytecie Lincolna, stwierdził, że oczywiście zarówno lekarze, jak i właściciele kotów są w stanie rozpoznać wiele zmian behawioralnych związanych z bólem, jednak właściciel nie zawsze potrafi rozpoznać znaczenie tego, co widzi. Profesor Mills i jego zespół mają nadzieję, że posiadanie uogólnionego wykazu obiektywnych kryteriów, związanych z objawami bólu, poprawi zdolność właścicieli i lekarzy do szybkiego rozpoznania objawów i odpowiedniej reakcji.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij