Vet Personel wydanie nr 3/2014
Vet Personel wydanie nr 3/2014

Temat wydania: udar słoneczny u królików i jego następstwa. W wydaniu polecamy: badanie układu moczowego psów i kotów, pielęgnacja rasy golden retriever, rehabilitacja najczęstszych kontuzji u koni, fizjoterapia rehabilitacyjna oraz agresja niejedno ma imię. Radzimy jak postępować w przypadku alergii pokarmowej oraz jak przygotować do startu i wyciszyć po starcie psiego sportowca.

VET-NEWS

VET-News

Psiknik w Bielsku-Białej, XIV Międzynarodowe Targi Zoologiczne Pet Fair, Master Grooming Show i o wielu innych przeczytacie Państwo w dziale Vet-News. Zapraszamy!

VET-Asysta

Udar słoneczny u królików

Zbliża się lato, a z nim kolejne fale upałów. Słońce jest przyjemne – zwłaszcza gdy jesteśmy na urlopie – jednak zbyt wysoka temperatura bywa zabójcza – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co roku zdarzają się w przychodni autorki przypadki, gdy jakiegoś zwierzaka nie udaje się uratować, ponieważ został przyniesiony zbyt późno.

Badanie układu moczowego psów i kotów

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badanie układu moczowego polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, wykonaniu badań podstawowych oraz dodatkowych.

VET-Żywienie

Alergia pokarmowa – jak postępować?

Alergia pokarmowa, podobnie jak nietolerancja, należy do grupy tzw. nieprawidłowych reakcji na pokarm, z tą różnicą, że w przypadku alergii mówimy o aktywnym udziale układu immunologicznego, a w przypadku nietolerancji – o braku alergii.

VET-Pielęgnacja

Pielęgnacja rasy golden retriever

Golden retriever to rasa psów myśliwskich należąca do 8. grupy FCI. Wyhodowana została pod koniec XIX w. Istnieje kilka sprzecznych wersji dotyczących powstania tej rasy. Pewne jest to, że rasa golden retriever została wyhodowana i używana jako pomocnik myśliwego.

VET-Sprzęt

Przygotowanie brudnego psa do zabiegu trymowania i strzyżenia

Podstawowym warunkiem dokonywania zabiegów pielęgnacyjnych u psów jest przeprowadzanie ich na sierści czystej, pozbawionej kołtunów i niesplątanej. Przy strzyżeniu sierści brudnej napotykamy duże trudności, a często jest to po prostu niewykonalne.

VET-Rehabilitacja

Fizjoterapia weterynaryjna. Omówienie wybranych metod rehabilitacji

Fizjoterapia stosowana w weterynarii, nazywana w Polsce zoofizjoterapią lub fizjoterapią weterynaryjną, to dziedzina, która doczekała się wielu artykułów w czasopismach fachowych i pewnej świadomości u lekarzy weterynarii. Tym niemniej wydaje się, że w porównaniu do innych krajów jest zbyt mało wykorzystywana przez większość lekarzy.

Rehabilitacja najczęstszych kontuzji u koni

Konie już dawno przestały być zwierzętami gospodarskimi. Obecnie są traktowane na równi z psami i kotami, jako zwierzęta towarzyszące. Jednak z racji sposobu użytkowania inaczej podchodzimy do ich sprawności. Większość z nich to prawdziwi sportowcy, regularnie biorący udział w zawodach.

Postępowanie przed zawodami sportowymi oraz po nich, czyli jak odpowiednio przygotować do startu i wyciszyć po starcie psiego sportowca

W ostatnich latach w Polsce uprawianie sportu ze swoim psem staje się coraz bardziej popularne. Wśród najchętniej uprawianych dyscyplin wyróżnić można między innymi: agility, obedience, frisbee, flyball, wyścigi hartów, pasienie owiec, wyścigi psich zaprzęgów.

Program rehabilitacyjny dla pacjenta leżącego

Planując program rehabilitacyjny dla pacjenta leżącego, należy pamiętać zarówno o pierwotnej przyczynie immobilizacji, jak i o konsekwencjach takiego stanu. Program powinien zawierać zatem dwie części: pierwszą – ukierunkowaną na źródło problemu – oraz drugą – rehabilitacyjno-pielęgnacyjną.

VET-Behawioryzm

Agresja niejedno ma imię

Ten pies jest agresywny”, „mój kot zachowuje się agresywnie” – to bardzo często słyszane stwierdzenia. Do lecznic weterynaryjnych trafiają pogryzione psy czy koty, czasem zwierzęta są przyprowadzane na obserwację w kierunku wścieklizny po ataku na człowieka. Nierzadko zdarzają się pacjenci, których przyjmuje się tylko po założeniu im kagańca lub sobie rękawic spawalniczych.

VET-Żywienie

Odczuwanie bólu i jego negatywny wpływ na zachowanie oraz stan emocjonalny psów. Etyczne aspekty kontroli bólu u psów

Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP) ból jest to nieprzyjemne, zmysłowe i emocjonalne przeżycie, towarzyszące istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu tkanki, bądź jedynie odnoszone do takiego uszkodzenia.

VET-Lex

Wybrane aspekty wykonywania zawodu technika weterynarii – cz. II

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie prawnych uwarunkowań wykonywania zawodu technika weterynarii. W artykule zostanie przedstawiona problematyka związana z zakresem czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie lub pod nadzorem lekarza weterynarii przez technika weterynarii.

VET-Słowniczek

Praktyczny niezbędnik pojęć - Asysta, Behawioryzm, Grooming

Tutaj znajdziecie Państwo praktyczny niezbędnik pojęć z takich działów jak asysta, behawioryzm oraz grooming

VET-Reportaż

Średni personel weterynaryjny w Klinice Weterynaryjnej Jacka Szulca

Jacek Szulc, właściciel Kliniki Weterynaryjnej w Zgierzu, opowiada o początkach swojej działalności oraz o tym, jak istotną rolę odgrywa w niej średni personel weterynaryjny. Jego coraz liczniejsza grupa pracowników przedstawiła nam kulisy swojej pracy.

VET-Relacje

Konferencja dla średniego personelu weterynaryjnego

10 maja odbyła się organizowana przez redakcję „VetPersonelu” konferencja dla techników weterynarii, behawiorystów, groomerów, zoopsychologów i zoofizjoterapeutów. Już po raz drugi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach specjalistów!

Szkolenia dermatologiczne „Co możemy razem wskórać?”

„Co możemy razem wskórać?” – zastanawiali się lekarze weterynarii podczas serii szkoleń, które odbyły się w ramach kampanii na rzecz zdrowej skóry psów i kotów. W czterech miastach: w Katowicach, we Wrocławiu, w Łodzi oraz Sopocie lekarze weterynarii spotkali się, aby wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów w dziedzinie dermatologii oraz wziąć udział w warsztatach z komunikacji.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij